Biel nierówna bieli – jaką wybrać farbę na sufit?

 

Malowanie domu

Każdy raz na jakiś czas musi zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest odświeżenie pomieszczeń w swoim mieszkaniu. Wiąże się to przede wszystkim z odmalowaniem ścian, w tym również sufitu, który często traktuje się po macoszemu. Jest to jeden z większym błędów popełnianych podczas remontu. W głównej mierze to właśnie sufit ma ogromny wpływ na poprawę wyglądu naszego pomieszczenia. Aby efekt był zadawalający należy dobrać odpowiednią farbę. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę przy jej wyborze.

Różne wariacje na temat bieli

Najczęściej wybieranym kolorem farby, którą maluje się sufity jest kolor biały. Biel jest zawsze najbezpieczniejszym, najpraktyczniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Optycznie powiększy pomieszczenie i sprawi, że wyda się przestronniejsze. Ale którą biel wybrać? Bo jak wiadomo, biel bieli nierówna i w sklepach zetkniemy się z jej kilkoma odcieniami. Ich zróżnicowanie zawdzięczamy odmiennym składnikom poszczególnych rodzajów farby: niektóre z nich zawierają białe pigmenty, inne wybielacze optyczne, a jeszcze inne oba z wymienionych rozwiązań. Im więcej białego pigmentu w farbie, tym będzie się ona wydawała cieplejsza. Ten rodzaj farb gwarantuje najtrwalszy i najbardziej kryjący kolor. Farby, które w składnikach mają wybielacze stwarzają wrażenie chłodniejszych, czasami nawet wpadających w błękit. Sufit w ciemniejszych barwach sprawdzi się tylko i wyłącznie w przypadku wysokich i zarazem wąskich pomieszczeń.

femme bricolage

Rodzaje farb do malowania sufitu

Sam wybór koloru farby to nie jedyna decyzja, którą musimy podjąć podczas jej kupna. Istnieje kilka rodzajów farb. Do wyboru mamy m.in. farby matowe. Nie są one zbyt odporne na ścieranie, dlatego istnieje ryzyko, że po każdym jej myciu pozostaną nieestetyczne ślady. Można zdecydować się także na wybór farby z połyskiem. Te z kolei posiadają mniej chropowatą strukturę, dzięki czemu będą bardziej odporne na mycie i szorowanie. Na rynku dostępne są także produkty pośrednie, a więc farby półpołyskowe bądź półmatowe. Matowe farby sprawdzą się jeżeli zależy nam na ukryciu nierówności ściany, co z kolei uwydatniają farby z połyskiem.

Sufit to jedna z najważniejszych ścian w pomieszczeniu. Niestety często nie przywiązuje się do jej pielęgnacji zbyt dużej wagi. Dobrze wykonany i odpowiednio pomalowany sufit może nadać pomieszczeniu o wiele przyjemniejszy charakter. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego rodzaju oraz odcienia farby. Jeżeli chodzi o kolorystykę sufitu to nieprzerwanie króluje kolor biały, najbardziej uniwersalny.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *