Czym się sugerować, wywierając oświetlenie do sypialni

Sypialnia to miejsce snu, relaksu, ale też sytuacji intymnych, czasem uciekamy też do niej przed zgiełkiem dnia, by w spokoju poczytać, pomyśleć. Wbrew pozorom pomieszczenie to spełnia kilka, czasem nawet sprzecznych, funkcji, więc dobranie do niej oświetlenia może okazać się wyzwaniem. Czym się sugerować, wybierając lampy?

Styl

Światło światłem, ale lampy wewnętrzne spełniają też funkcję ozdobną, są detalem podbijającym stylizację. Dlatego pierwszym elementem, na który musimy zwrócić uwagę dobierając oświetlenie, to styl, kolor. Mogą być w stylu romantycznym, kwiatowym, w stylu chabby chic, rustykalnym czy klasycznym, ewentualnie kolonialnym lub nawet boho – te najlepiej sprawdzą się w sypialni. Styl industrialny czy marynistyczny są zbyt energetyczne. Nie sprawdzą się też lampki biurkowe, metalowe – te wymagałyby sporej wiedzy i umiejętności, by zaaranżować je dobrze.

Rozmiar

Lampy wewnętrzne występują praktycznie we wszystkich kształtach i rozmiarach, dlatego nie będzie najmniejszej trudności z wybraniem odpowiedniej. Im jaśniejszy i większy klosz tm lepiej rozproszone światło. Warto więc zastanowić się, czy aż tyle go potrzebujemy, a wiele zależeć będzie również od dostępu do naturalnego światła, wielkości okna. Zimą, gdy ciemno, a wieczory długie, może przydać się dobre oświetlenie, ale zwykle dużo lepszym rozwiązaniem będą mniejsze lampy, a więcej. Jeśli będziemy chcieli poczytać – lampka punktowa czy kinkiet wystarczy. Duże lampy spokojnie mogą być ciemniejsze, nawet z grubego materiału.

Miejsce

Aby dobrze dopasować lampę do miejsca, warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Kinkiet powinien znajdować się w takim miejscu żeby dobrze oświetlał książkę, gdy będziemy ją czytać wieczorem, leząc już w łóżku – warto usiąść lub położyć się i sprawdzić, gdzie pada światło – czasem wygodniej będzie wyżej, a czasem nieco z boku – dopasuj to do swojej wygody. Tak samo, jeśli masz lampę na niskim stoliku nocnym, lepiej zdecyduj się na lampę o wyższej podstawie, inaczej będziesz instynktownie schylać się bliżej światła.

Górna lampa powinna mieć możliwość odpalania osobno kilku żarówek, ponieważ jeśli będzie wyłącznie opcja włączone – wyłączone – każde światło wyda ci się za ostre.

Przydałaby się też choć jedna lapa stojąca, z materiałowym kloszem i żarówką o niezbyt wielkiej mocy. Będzie idealna na nocne rozmowy czy chwile intymności.

Wybierając lampy do sypialni, warto najpierw przyjrzeć się jak, gdzie i kiedy spędzamy w niej czas. Następnie dopasować je stylistycznie do całej aranżacji wnętrza i upewnić się, że możemy na wiele sposobów dopasowywać światło do swoich potrzeb, a będzie idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *