Dlaczego warto zainwestować w klinkier?

Na rynku budowlanym cały czas pojawiają się jakieś nowości, które mają zrewolucjonizować branżę i sposób budowania domów. Jednak jak się okazuje, wielu specjalistów z branży dalej sięga po sprawdzone rozwiązania, takie jak na przykład klinkier, który można wykorzystać na wiele sposobów. Czym jest klinkier, jakie są jego właściwości i czy faktycznie warto w niego inwestować?

Czym jest klinkier?zegar na budynku

Klinkier to jeden z materiałów budowlanych, które są znane i cenione przez specjalistów już od dawna. Może mieć różną formę, choć najczęściej wykorzystywane są cegły klinkierowe i bruki klinkierowe.

Klinkier powstaje w wyniku wypalenia glin wapienno-żelazistych, wapienno-magnezjowych albo żelazistych w temperaturze do 1300 stopni Celsjusza. Jest to tworzywo ceramiczne o czerpie spieczonym, jednak pozbawionym zeszkliwienia na powierzchni.

Dzięki tak wysokiej temperaturze wypalania klinkier jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i zewnętrzne czynniki, takie jak niekorzystny wpływ temperatury czy wilgoci. Klinkier wytrzymuje wysokie wahania temperatur, jest także mrozoodporny. Charakteryzuje się stosunkowo niską nasiąkliwością – do ok. 6%. Dodatkowo klinkier nie traci swojego koloru pod wpływem działania promieni słonecznych. Jest też łatwy w czyszczeniu. Rzadko występują na nim wykwity czy rozwijają się mikroorganizmu.skrzynka pocztowa

Oprócz tego klinkier ceniony jest za swoje właściwości estetyczne – dobrze prezentuje się zwłaszcza na elewacjach budynków, murach oraz ścieżkach na posesjach.

Co produkuje się z klinkieru?

Klinkier ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Chętnie wykorzystywany jest także przez projektantów wnętrz do wykańczania pomieszczeń w stylu rustykalnym, industrialnym, a nawet skandynawskim czy minimalistycznym.

Z klinkieru powstaje wiele rodzajów materiałów budowlanych. Najczęściej producenci oferują swoim klientom:

  • cegłę budowlaną – ma takie same wymiary jak cegła tradycyjna, z tym że jest o wiele od niej wytrzymalsza;
  • cegły kominowe – przeznaczone do wolnostojących kominów;
  • cegły kanalizacyjne;
  • bruki klinkierowe – wykorzystywane do tworzenia nawierzchni dróg, parkingów, placów magazynowych czy fabrycznych, ale i do tworzenia ścieżek ogrodowych i przydomowych;
  • klinkierowe kształtki i płytki podokienne.

Do czego najczęściej wykorzystuje się materiały wykonane z klinkieru?

Z uwagi na to, że klinkier jest stosunkowo drogi, wiele osób chcąc zaoszczędzić, przy budowie domu wykonuje jedynie elewację z klinkieru. Jednak można z niego wykonać również całą konstrukcję domu. Klinkier polecany jest szczególnie do budowy kominów i obudów kominków. Z uwagi na to, że łatwo się go czyści, a także jest odporny na działanie wysokich temperatur.

Ze względu na niską nasiąkliwość i wysoką mrozoodporność klinkier wykorzystywany jest również do wykańczania tarasów oraz wykonywania podjazdów, również tych podgrzewanych.

Ze względu na swoje wysokie walory estetyczne, klinkier chętnie wykorzystywany jest także do wykańczania murów granicznych na posesjach, szczególnie gdy elewacja budynku lub jej niektóre elementy również zostały wykończone przy pomocy klinkieru.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *