Drewniana podłoga w łazience – jak zabezpieczyć?

Naturalne drewno niewątpliwie nadaje każdemu wnętrzu charakteru. Łazienka zyskuje dzięki niemu nieco na przytulności. Jednak podłoga wykonana z drewna, z uwagi na trudne warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia. Czy taka drewniana podłoga wytrzyma częsty kontakt z wodą? Jak należy o nią dbać?

Czy drewniana podłoga w łazience to dobry pomysł?

Drewniane podłogi w łazience cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób wciąż jednak obawia się, że nie sprawdzą się w tym pomieszczeniu z uwagi na częsty kontakt z wodą. Czy trzeba ich zatem unikać? Okazuje się, że nie, o ile przestrzegane będą pewne zasady. Drewniana podłoga ma wiele zalet, jest przede wszystkim cieplejsza w dotyku niż zwykłe płytki czy kamień.

Drewno, jako materiał naturalny chłonie wilgoć, nawet tę zawartą w powietrzu. Na skutek tego pęcznieje i się wypacza. Z tego powodu w łazienkach stosować może jedynie określone gatunki drewna, które odznaczają się znaczną twardością, a ponadto są oleiste. Idealnie do tego celu nadają się przede wszystkim gatunki egzotyczne np. iroko, cedr, doussie, badi, wenge czy jatoba.

W łazience sprawdzą się również niektóre gatunki drewna rodzimego m.in. dąb, jesion, modrzew i jawor. Jednak wcześniej należy je poddać odpowiedniej obróbce termicznej. Powstaje wówczas tzw. termodrewno, które jest odporne na pęcznienie oraz działanie grzybów i promieniowania UV.

W przypadku łazienki najlepszym rozwiązaniem jest parkiet bądź deski wykonane z drewna wielowarstwowego, klejonego. Wybierane elementy powinny być jak największe. Wszystkie spoiny wypełnia się natomiast elastomerem, aby zapobiec wnikaniu wody w głąb posadzki.

Jak skutecznie zabezpieczyć i pielęgnować drewno w łazience?

Drewniana podłoga w łazience musi być odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią oraz uszkodzeniami natury mechanicznej. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest olejowanie, które sprawdza się zwłaszcza w przypadku gatunków egzotycznych. Są one wprawdzie bogate w olejki naturalne, ale dodatkowe olejowanie zapewnia im ładny wygląd i chroni przed powstawaniem na ich powierzchni uszkodzeń.

Regularnie, co około 6 miesięcy, taką podłogę należy pielęgnować przy pomocy oleju rycynowego. Zabieg jest jednak prosty i nie wymaga cyklinowania. Ponadto podłogę zawsze można również zabezpieczyć lakierem. Szczególnie polecane jest to w przypadku stosowania termodrewna. Natomiast lakierowanie drewna egzotycznego jest dość kłopotliwe. Przed jego wykonaniem trzeba bowiem położyć warstwę, która neutralizuje działanie naturalnych olejków. Niektóre gatunki drewna wymagają też zastosowanie środka umożliwiającego twardnienie lakieru.

Kolejną kwestią jest dobór odpowiedniego lakieru. Najlepiej w tej sytuacji poradzić się u producenta danej podłogi. Lakierowana podłoga drewniana przy zachowaniu pielęgnacji wytrzyma bez odnawiania nawet kilkanaście lat. Trzeba przy tym pamiętać oczywiście o regularnym czyszczeniu z użyciem specjalistycznych środków przeznaczonych do drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *