Jak zapobiec niszczeniu drewna

W momencie, kiedy posiadamy w swoim mieszkaniu elementy drewniane, to musimy pamiętać o ich odpowiednim pielęgnowaniu. Bardzo popularna drewniana podłoga będzie wyglądała dobrze, tylko w momencie kiedy będzie się o nią prawidłowo dbać. Dlatego też warto wiedzieć o paru podstawowych technikach, które chronią drewno. 

Drewno

Impregnaty do drewna

Przy pielęgnowaniu drewnianych powierzchni trzeba przede wszystkim pamiętać o stosowaniu odpowiednich impregnatów do drewna. Nie tylko chronią one drewno przed wilgocią, szkodnikami, słońcem, ale również nabłyszczają drewno nadając mu walory dekoracyjne. Oprócz tego w środki takie uodparniają drewno na ogień. Jak wiadomo materiał ten jest łatwopalny. Dlatego też w momencie, kiedy wystąpi pożar, to bardzo szybko się zapali. Dzisiejsze impregnaty są skonstruowane w ten sposób, że chronią powierzchnie drewniane przed zapaleniem. Oprócz tego sprawiają, że samo drewno zyskuje dłuższą żywotność, co jest również niezwykle ważne.

 

Ochrona przed rysowaniem się drewna

Drewno jest również niezwykle podatne na rysowanie. Dlatego też powinniśmy dbać o to, aby na drewnianej podłodze nie znajdował się żaden piasek, ani inne ostre materiały, które mogłyby drewno zwyczajnie porysować. Jeżeli ktoś posiada zwierzęta, to niezwykle ważne jest również to, aby regularnie obcinać im paznokcie. Ponadto meble nie powinny być kładzione bezpośrednio na drewnianej podłodze. Powinny być czymś zabezpieczone. W ochronie drewna przed rysowaniem się, mogą pomóc również różnego rodzaju lakiery do drewna. Tworzą one na jego powierzchni specjalną przezroczystą powłokę, dzięki której nic nie styka się bezpośrednio z materiałem. Oprócz tego środki takie nabłyszczają również takie podłogi, dzięki czemu wyglądają one znacznie atrakcyjniej.

 

Ochrona przed wodą

Warto przede wszystkim pamiętać o tym, że drewno bardzo nie lubi wody. Przy kontakcie z wodą, znacznie szybciej się niszczy. Dlatego też nie zaleca się zakładania elementów drewnianych w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienki, czy nawet kuchnie. Również w trakcie mycia podłóg należy pamiętać o tym, aby mop był bardochrona drewnazo dobrze wyciśnięty, a podłoga nie była myta tylko i wyłącznie samą wodą. Powinna być ona pomieszczana ze specjalnymi środkami chroniącymi drewno przed wilgocią.

 

Podsumowując można powiedzieć, że drewniane elementy wyglądają bardzo dobrze w domu, jednak wymagają szczególnej pielęgnacji. Drewno niestety ale nie jest trwałym budulcem i jeżeli nie jest odpowiednio konserwowane, to nie przetrwa niestety długo. Decydując się więc na stworzenie drewnianych elementów w domu, czy na zewnątrz, trzeba liczyć się z koniecznością zakupu specjalnych środków. Oprócz tego trzeba pamiętać o bardzo delikatnym myciu i użytkowaniu podłóg drewnianych. Nawet trochę piasku znajdującego się na podłodze może niestety ale porysować panele. Trzeba być więc szczególnie ostrożnym i oprócz tego korzystać raczej ze sprawdzonych środków przeznaczonych do mycia i konserwowania powierzchni wykonanych z drewna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *