Jakiej farby użyć do malowania ścian w sypialni?

Planując remont mieszkania, musimy podjąć wiele decyzji dotyczących zakupu mebli czy wystroju wnętrz. Staniemy także przed koniecznością wyboru najlepszej farby do ścian, która pozwoli uzyskać ładny i naturalny efekt. Pamiętajmy, że farba musi być dobrze dobrana do rodzaju podłoża i znajdujących się na nim powłok malarskich. Jaką farbę wybrać do sypialni?

Najpopularniejsze farby do wnętrz

Większość dostępnych w sklepach farb to farby emulsyjne, zwane również dyspersyjnymi. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które odpowiadają za kolor farb. Farby emulsyjne nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Można nimi pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo–kartonowe i drewno. Mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z nich zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. Za pomocą tego typu farb można uzyskać powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące.

malowanie sypialni

Farby emulsyjne nie kapią i są bardzo wydajne. Jeden litr wystarczy na pomalowanie od 9 do 15 m kw. ściany. Zaletą typu produktów jest także to, że szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane.

Wybieramy farby do ścian wewnętrznych

W farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda. Mimo tego są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od stopnia ścieralności możne je czyścić na sucho lub nawet na mokro. Takie właściwości posiadają akrylowe i lateksowe farby emulsyjne do ścian. W pomieszczeniach narażonych na występowanie wilgoci, czyli w kuchniach czy łazienkach warto zastosować farby zawierające substancje chroniące malowane ściany przed działaniem grzyba i pleśni. W sypialni sprawdzą się akrylowe farby emulsyjne.

Kolory farb odpowiednie do sypialni

Wybór koloru farby do sypialni powinien zależeć głównie od naszych upodobań. Warto także pamiętać o podstawowych zasadach, którymi musimy się kierować w wyborze kolorystyki pomieszczenia. Po pierwsze, zwróćmy uwagę na wielkość sypialni. Jeśli jest mała, najlepiej wybrać jasne kolory, które rozświetlą pokój i optycznie go powiększą. Światło odbijają farby jaśniejsze i błyszczące, a matowe i ciemne je pochłaniają. Możemy połączyć ze sobą kilka odcieni i podkreślić ciekawe detale architektoniczne.

Innym rozwiązaniem jest pomalowanie trzech ścian tym samym kolorem, a jednej wybranej kontrastowym. Zazwyczaj wybiera się ścianę za wezgłowiem łóżka. Jeśli sypialnia jest duża i widna, możemy zdecydować się chłodne kolory farb. Wrażanie chłodu złagodzimy stosując miękkie światło, puszysty dywan, przytulne poduszki, lejące się zasłony i wełniane koce. Pamiętajmy, by pomieszczenia, w którym śpimy nie przeładować dodatkami. Nie szalejmy również z kontrastami, sypialnia ma być spokojna.

Sypialnia to pomieszczenie, którzy musi podobać się przede wszystkim jej użytkownikom. Wybierzmy do niej dobrej jakości farby akrylowe, w kolorach dających wrażenie przytulności i spokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *