Lustro łazienkowe – niewielkie czy pełnowymiarowe?

Nikt dziś nie wyobraża sobie domowej łazienki bez lustra nad umywalką. W lustro łazienkowe patrzy się podczas mycia zębów, malowania rzęs czy golenia brody. Dobrze dobrane lustro łazienkowe potrafi sprawić, że powierzchnia wnętrza wizualnie się powiększy i odpowiednio podkreśli jego wystrój. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór jego kształtu i rozmiaru.

Jakie wymiary powinno mieć lustro łazienkowe?

Pierwsza zasada wyboru lustra do łazienki mówi, że nie powinno być ono szersze niż umywalka znajdująca się poniżej. Typowa szerokość zwierciadła może wynosić od 40 cm do 80 cm.

Podczas wyboru rozmiaru lustra, trzeba również wziąć pod uwagę czy ściana, na której chce się je powiesić ma ujścia instalacji elektrycznej. Jeśli tak, to trzeba uwzględnić ewentualne zawieszenie w tych miejscach kinkietów. Wówczas lustro łazienkowe musi być tak utwierdzone do ściany, aby nie zasłonić instalacji oraz, aby pomiędzy nim a punktami oświetleniowymi był odpowiedni odstęp. Istnieje również możliwość zamówienia lustra ze specjalnymi otworami na kinkiety.

Klasyczne łazienkowe lustro
Źródło : https://www.ole.pl

Jakie funkcje powinno pełnić lustro?

Odpowiedź na to pytanie zdeterminuje również decyzję o tym, czy lustro ma być niewielkie czy jednak pełnowymiarowe. Jeśli lustro ma pełnić tylko funkcje praktyczne to w zupełności wystarczy niewielkie, w którym zobaczy się sylwetkę do ramion. Jeśli jednak priorytetem domowników jest dekoracja wnętrza i jego optyczne powiększenie to można pokusić się o lustro na całą ścianę, dzięki któremu łazienka będzie wydawała się dwa razy większa niż jest w rzeczywistości. Jeśli pozwala na to metraż łazienki, dobrym rozwiązaniem może okazać się duże lustro stojące, w której będzie można ujrzeć całą sylwetkę.

Chcąc wykorzystać lustro łazienkowe jako element oryginalnego wystroju, najlepiej zwrócić również uwagę na jego ramę. Zdobiona, aluminiowa, drewniana – możliwości jest bardzo wiele, a każda z nich z pewnością doda wyjątkowego charakteru wystrojowi pomieszczenia. Kolor ramy lustra można dopasować kolorystycznie do dodatków i akcesoriów, takich jak ręczniki łazienkowe, mydelniczka, kubek na szczoteczki do zębów, kosz na bieliznę czy fronty szafek.

Jak wysoko zawiesić lustro łazienkowe?

Trzeba pamiętać, że woda, mydło, czy też pasta do zębów mogą zostawiać nieestetyczne zacieki i plamy na tafli lustra. Aby tego uniknąć, nie można zawieszać go zbyt nisko nad umywalką. Minimalny odstęp między lustrem a krawędzią zlewu powinien wynosić przynajmniej 10-15 cm.

Wysokość, na której ma zawisnąć lustro uzależnione jest głównie od wzrostu osób, które będą korzystać z tego pomieszczenia. Jeśli wśród domowników są dzieci, warto zaopatrzyć się w specjalny plastikowy i antypoślizgowy podnóżek. Stając na nim będzie można bez problemu sięgnąć do umywalki, a także zobaczyć w lustrze swoje odbicie.

Warto wiedzieć, że wklejając lustro łazienkowe na ścianę istnieje możliwość umieszczenia pod nim maty grzewczej. Będzie to prawdziwe udogodnienie, ponieważ dzięki niej lustro łazienkowe nie będzie pokrywało się parą podczas brania prysznica czy gorącej kąpieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *