Mieszkanie w stylu skandynawskim, jakie wybrać oświetlenie?

Styl skandynawski zyskuje sobie coraz więcej zwolenników w krajach, które nie wchodzą w skład Skandynawii – również w Polsce wiele domów jest tak urządzonych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest to styl prosty, niewymagający i jednocześnie pozwalający na stworzenie ciekawych i przytulnych wnętrz. Warto ten efekt podkreślić odpowiednim oświetleniem – jakie zatem lampy będą odpowiednie do wystroju wnętrz w stylu skandynawskim?

Co wyróżnia styl skandynawski?

Styl skandynawski to prostota i minimalizm, ale jednocześnie przytulność. Doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Charakterystyczne dla tego stylu są przede wszystkim jasne kolory dające poczucie przestrzeni i lekkości. Styl ten sprawdza się w przestrzeniach otwartych, jak i w pomieszczeniach, które chcemy optycznie powiększyć, dodać im przestrzenności i lekkości.

W stylu skandynawskim dużą rolę odgrywają naturalne materiały. Dlatego główne elementy wystroju wnętrza i dodatki często są wykonane właśnie z drewna o ciepłym kolorze.

We wnętrzach skandynawskich często dominuje biel przełamana brązem, beżem, żółcią, a niekiedy także granatem lub czerwienią.

Wybierając dodatki warto postawić na jednolite faktury lub proste, powtarzające się motywy nawiązujące do kultur skandynawskich.

Jakie oświetlenie najlepiej pasuje do stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski to lekkość, przestrzeń, minimalizm i prostota. Oświetlenie wybrane do mieszkania urządzonego w stylu skandynawskim powinno podkreślać charakter takiego wnętrza. Warto pamiętać zarówno o głównym oświetleniu dla danego pomieszczenia, ale i punktach doświetleniowych, które również będą optycznie „modelowały” wnętrze.

Do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim warto wybierać żarówki o jasnym, białym świetle, które będą potęgowały efekt świeżości i przestrzenności wnętrza. Jest to szczególnie istotne w niewielkich pomieszczeniach.

Lampa Argon Eufrat
Lampa Argon Eufrat (źródło: https://www.swiatloistyl.pl/pl/p/Kinkiet-Argon-Eufrat-loft-60W-E27-bialy-3182-wysylka-w-24h/3654)

Jeżeli chodzi o rodzaje lamp wykorzystywanych do aranżacji wnętrz urządzanych w stylu skandynawskim to warto zastanowić się nad modelami, które wykonane są z naturalnym materiałów. Przykładem mogą być tutaj kinkiety drewniane, które doskonale sprawdzą się jako element wystroju sypialni czy sfery relaksu wydzielonej z salonu.

Kinkiet może mieć podstawę wykonaną z drewna, a klosz z płótna lub tworzyw sztucznych. Ciekawie prezentują się również kinkiety o kloszach z prostym ażurowym wzorem np. kraty. Bardziej skomplikowane wzory nie są dobrym rozwiązaniem, gdyż nie będą wpisywały się w założenia tego stylu wnętrzarskiego.

Warto pamiętać, żeby wybierać proste formy, które będą podkreślały minimalistyczny charakter tego stylu. Faktura kloszy i abażurów do lamp powinna być gładka lub bardzo prosta. Należy unikać wyrazistych motywów o jaskrawych kolorach, które mogłyby zakłócać harmonię.

Jeżeli chodzi o kolory to warto wybierać lampy w kolorach jasnego brązu, szarości oraz przytłumionych pasteli, które będą ładnie prezentowały się z bielą i ecru, które często dominują we wnętrzach urządzanych w stylu skandynawskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *