Co może skleić klej na gorącą?

śrubokręty, śruby

Klej do klejenia na gorąco pozwala na klejenie ze sobą różnorodnych materiałów, które trudno skleić przy pomocy tradycyjnego kleju. Szybkie schnięcie i dobre spoiny, często elastyczne, sprawiają, że klej ten wykorzystywany jest chętnie przez rękodzielników oraz majsterkowiczów. Kleje na gorąco mają też przemysłowe zastosowanie. Co można kleić na gorąco i na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze kleju i pistoletu?

Co można skleić przy pomocy kleju na gorąco?

Jak to zostało wyżej wspomniane, klejem na gorąco można skleić praktycznie większość materiałów, jakie wykorzystuje się w rękodzielnictwie. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby wybrać odpowiedni klej do rodzaju materiału i jego wrażliwości na temperaturę. Wśród klejów na gorąco rozróżnia się cztery podstawowe rodzaje. Są to:

  •         kleje uniwersalne – najczęściej stosuje się je do klejenia elementów z dwóch różnych materiałów. Jednak, gdy kleimy dwa elementy z tego samego materiału, to warto skorzystać z kleju przeznaczonego do niego, gdyż będzie on lepiej wiązał;
  •         kleje do ceramiki – kleje do ceramiki można wykorzystać również do klejenia elementów wykonanych ze szkła, a także przygotowania aplikacji z koralików. Niektóre kleje do ceramiki będą też dobrze wiązały skórę oraz kable;
  •         kleje do drewna oraz kartonu – charakteryzują się tym, że dobrze wiążą powierzchnie drewniane i drewnopochodne bez głębokiego wnikania w ich strukturę. Można nimi kleić między innymi surowe drewno, sklejkę, płyty prasowane czy grubą tekturę;
  •         kleje do metalu – kleje na gorąco przeznaczone do klejenia metalu wymagają stosunkowo wysokiej temperatury topnienia, za to dają dobre efekty przy klejeniu metalu, na łączeniu tworzą mocną i szczelną spoinę.

O czym pamiętać wybierając klej do klejenia na gorąco?

Wybierając klej na gorąco należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego przeznaczenie. Wyżej ta kwestia została dokładnie opisana. Należy też pamiętać o tym, że niektóre materiały wymagają niższych temperatur kleju, gdyż wyższa może spowodować jego zniszczenie. Dzieje się tak między innymi w przypadku papieru czy delikatnych tkanin i dzianin. Dobrze jest też dowiedzieć się, czy po wyschnięciu klej będzie tworzył elastyczną, czy też sztywną powłokę. Ma to znaczenie przy klejeniu elastycznych materiałów – zarówno naturalnych, jak i sztucznych.

Kolejną kwestią jest to, jaki rozmiar ma sztyft kleju do pistoletu na gorąco. Z reguły w sklepach hobbystycznych można dostać sztyfty o standardowych wymiarach. Niekiedy jednak pistolet wymaga niestandardowego wymiaru sztyftu, co może skutkować koniecznością zamówienia ich przez internet (np. tutaj: http://www.buehnen.pl/urzadzenia/reczne-pistolety-mechaniczne. Ważne jest to, aby używać sztyftów o zalecanej przez producenta średnicy, gdyż w innym przypadku może dojść do zniszczenia urządzenia lub tego, że nie będzie ono działało optymalnie. Jeżeli zależy nam na lepszej jakości kleju, warto sięgnąć po specjalistyczne rozwiązania, gdyż kleje hobbystyczne z reguły mają nieco gorsze parametry niż te do zastosowań profesjonalnych, co może wpłynąć na wytrzymałość spoiny – zapewnia producent profesjonalnych klejów – Buehnen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *