Mydło nie tylko w płynie – jaki dozownik do toalety

Toalety publiczne powinny być miejscami szczególnej troski. Troski o bezpieczeństwo użytkowników. Jako, że są to pomieszczenia ciepłe i wilgotne, prawdopodobieństwo szybkiego namnażania się w nich drobnoustrojów  jest bardzo duże. Mydło, suszarki do rąk lub papierowe ręczniki są podstawą wyposażenia publicznych toalet.

Niebezpieczne mydło w kostce

Choć mydła w kostce, naturalne, pozbawione konserwantów przeżywają swój renesans, to absolutnie nie nadają się do miejsc publicznych. Mydlana kostka leżąca na wilgotnej mydelniczce to skupisko bakterii, szczególnie, gdy dotykają jej dziennie setki, a w niektórych miejscach nawet tysiące rąk. W miejscach publicznych niezbędne są mydła w płynie, najlepiej w dozownikach tak skonstruowanych, by do minimum ograniczyć ich dotykanie. Mydło (sole wyższych kwasów tłuszczowych) z tłuszczem brudu tworzy emulsję, którą łatwo spłukać wodą. Mydła w płynie mają takie same właściwości myjące, choć zawierają mniej tłuszczu i substancji utwardzających, za to więcej wody.

bezdotykowy dozownik żelu

Dozowanie mydła w płynie

Na rynku jest wiele dozowników. W zależności od potrzeb można wybrać te o pojemności 0,5 litra albo litra. Kupując takie akcesoria, trzeba zwrócić uwagę czy posiadają one własny zbiornik na mydło czy są przystosowane do zamontowania mydła w fabrycznych opakowaniach. Wówczas dobrze jest sprawdzić cenę takich mydeł. W miejscach publicznych, gdzie z toalety korzysta dużo ludzi, niezwykle opłacalne będzie montowanie dozowników z własnym zasobnikiem i uzupełnianie go z wielolitrowych opakowań. Dostępne są także dozowniki mydła w piance. Preparatu myjącego w takiej postaci jednorazowo używa się mniej niż tego w płynie czy żelu. W zależności od aranżacji pomieszczenia sanitarnego dozownik można zamontować na ścianie lub pod blatem, w którym umocowano umywalki. Wówczas obok nich umieszcza się tylko niewielką wylewkę, a całość jest łatwa do utrzymania w czystości. Urządzenia podające mydło są uruchamiane za pomocą przycisku, który uwalnia ściśle określoną porcję płynu myjącego. Są także dostępne dozowniki bezdotykowe, najbardziej higieniczne, działające na fotokomórkę. Zarówno w miejscach o dużym przepływie użytkowników jak i w gabinetach lekarskich, szpitalach są najlepszym rozwiązaniem. Trzeba jednak mieć świadomość, że bezdotykowe dozowniki wymagają podłączenia do prądu, ale zużywają go niewiele.

Dozowniki do mydła oraz żelu kąpielowego coraz częściej są montowane w domach prywatnych. Wielość kształtów i kolorów  dozowników daje spore możliwości aranżacji łazienek. Pozwalają oszczędzać środki myjące, znacznie ograniczają zabrudzenia, które towarzyszą tradycyjnym mydelniczkom czy pojemnikom z płynnymi mydłami ustawianymi dla obrzeżu umywalki czy wanny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *