Jak nanosić bejcę do drewna?

Bejcowanie drewna jest bardzo dobrym sposobem na to, aby nadać mu ładny kolor, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego rysunku słoi. Malowanie można wykonać samodzielnie, trzeba tylko dowiedzieć się jak należy nanosić bejcę do drewna. Jednak najpierw należy odpowiednio je przygotować oraz kupić dobry preparat.

Jakie są rodzaje bejcy do drewna?

Bejce do drewna można podzielić na wodne, spirytusowe oraz rozpuszczalnikowe. Jeśli chodzi o pierwszy i drugi rodzaj dostępne są zarówno produkty gotowe, jak i w postaci proszku do rozpuszczenia. Preparaty wodne są bezpieczniejsze dla zdrowia, ale nieco słabiej barwią drewno. Na pewno warto je polecić w przypadku, gdy chodzi o bejcowanie mebli do pokoju dziecięcego. Jednak na przykład, jeżeli ktoś planuje renowację starych mebli, to polecane są raczej preparaty spirytusowe i rozpuszczalnikowe. W sklepach dostępna jest nawet specjalna bejca antyczna. Ciekawe są również propozycje pigmentowe, które mają dość jaskrawe kolory i pasują z kolei do mebli nowoczesnych.

Jak należy się przygotować do bejcowania drewna?

Zanim drewniana powierzchnia zostanie pomalowana bejcą, trzeba ją odpowiednio przygotować. Jeżeli chodzi o odnawianie mebli, które były wcześniej polakierowane, należy usunąć z nich starą warstwę, a następnie przeszlifować i wyczyścić. Surowe drewno wymaga wykonania jedynie dwóch ostatnich kroków. W przypadku, gdy występują jakieś ubytki, można wypełnić je specjalnym kitem lub zaszpachlować.

Jakie narzędzia są najlepsze do bejcowania? Czy wystarczy pędzel i jaki jest najlepszy? Tak naprawdę wiele zależy od rodzaju bejcy do drewna, bo w przypadku produktów spirytusowych najbardziej odpowiednim narzędziem okazuje się flanelowa szmatka. Można też użyć gąbki. Jeżeli stosuje się bejcę wodorozcieńczalną, to idealny będzie miękki pędzel albo wałek. W każdym z tych przypadków dobrze sprawdzi się również pistolet natryskowy.

Warto pamiętać o przetestowaniu koloru bejcy do drewna przed rozpoczęciem malowania właściwego. W tym celu nanosi się ją na fragment mało widocznej powierzchni mebla. Dzięki temu można dowiedzieć się jak wybrany kolor prezentuje się na danym rodzaju drewna oraz ile warstw trzeba nałożyć, by uzyskać oczekiwany efekt. Okazuje się, że zależy on również od temperatury powietrza – ważne, aby nie była niższa niż 5°C, ani wyższa niż 30°C.

Bejcowanie drewnianej powierzchni

Jak nanosić bejcę do drewna?

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać zanim zacznie się nakładać bejcę do drewna, jest dokładne jej wymieszanie. Po nabraniu raczej dużej ilości preparatu na pędzel czy szmatkę nanosi się go na powierzchnię mebla, a następnie trzeba wetrzeć nadmiar bejcy w drewno. Ważne jest to, aby jeden pomalowany fragment łączył się z drugim, jeszcze zanim impregnat zdąży przeschnąć. Właśnie dlatego ważne jest właściwe dobranie rozmiaru narzędzi do wielkości malowanych powierzchni.

W przypadku nanoszenia kilku warstw, trzeba odczekać aż poprzednia całkiem wyschnie. Na opakowaniu bejcy do drewna zawsze można znaleźć informację jak długo powinno to trwać. Natomiast kiedy bejcowanie dobiegnie już końca, należy użyć jeszcze produktu zabezpieczającego powierzchnię drewna. Zwykle jest to lakier lub wosk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *