Pomysły na elewację

Wybór materiałów do wykończenia domu jest niezwykle istotny, ponieważ to dzięki nim budynek będzie sprawiał wrażenie solidnego, a jednocześnie eleganckiego. Na wrażenie o naszym domu ma wpływ przede wszystkim jego elewacja – dlatego do tego elementu powinno się przywiązywać dużą wagę. Jakiego rodzaju elewacja będzie odpowiednim wyborem? Czy najlepszy będzie tynk, płytki, a może jednak okładziny elewacyjne?

Tynk

Bardzo często nowo wybudowane domy wykańcza się tynkiem grubo- lub cienkowarstwowym. Ze względu na panujący w naszym kraju klimat taki tynk może utrzymać się na ścianie nawet do 80 lat, bez konieczności jego wymiany. Jest to więc rozwiązanie dość tanie, ponieważ nie jest w tym przypadku konieczna regularna renowacja. Należy jednak pamiętać, że zewnętrzna warstwa tynku musi być wodoodporna i jednocześnie powinna przepuszczać parę. Poza tym nie może przyciągać ani pochłaniać brudu i w razie potrzeby dać się łatwo odświeżyć.

Siding winylowy

Siding winylowy to obecnie najpopularniejszy rodzaj ściennej okładziny. Jest wiatroodporny, nie wymaga konserwacji, malowania, jest też łatwy w montażu i w utrzymaniu czystości. Tego rodzaju elewacja, ze względu na swoją lekkość, nie obciąża niepotrzebnie konstrukcji domu, w dodatku jest przyjazna dla środowiska. Obecnie do wyboru mamy różne kolory sidingu, wzory oraz faktury. Poza tym ich producenci oferują dodatkowe elementy wykończeniowe, którymi są m.in. gzymsy i listwy maskujące. Można je zamontować samodzielnie i obłożyć elewację według własnego, oryginalnego pomysłu.

Ceramiczne płytki

Wykonane z ceramiki płytki elewacyjne mają budowę kanałową, która zmniejsza ich ciężar. Są one odporne na działanie atmosferycznych czynników i bardzo trwałe, a w przypadku zabrudzenia można je bardzo łatwo wyczyścić. Jeśli zdecydujemy się na tego typu elewację, do wyboru będziemy mieć kilka wersji kolorystycznych, głównie odcienie szarości, brązu i beżu. Takie produkty mają także różne faktury, do nich również można dokupić osobno wykończeniowe elementy. Największą wadą tego rozwiązania jest jednak wysoka cena i ze względu na to nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Obmurówka

Elewacją domu może być też zewnętrzna warstwa trójwarstwowej ściany murowanej. Jest to ścianka elewacyjna, często określana mianem obmurówki. Można zastosować ją w każdym domu, jego konstrukcja jest bez znaczenia – obmurówka musi być jednak zakotwiczona w nośnej warstwie ściany. Powinna być ona również dobrze oparta na fundamencie budynku. Tego typu elewację można wykonać z wielu różnych materiałów, do najpopularniejszych zaliczamy cegły licowe oraz klinkierowe.

A może jednak okładzina elewacyjna?

Okładziny elewacyjne to rozwiązanie, które może dopełnić wizję naszego wymarzonego domu. Umożliwiają one stworzenie ciekawej i niebanalnej elewacji, która nie tylko dobrze współgra z najbliższym otoczeniem budynku, ale również doskonale chroni go przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Obecnie tego rodzaju produkty stają się coraz bardziej popularne, dlatego na rynku można znaleźć wiele wersji kolorystycznych takich okładzin, o różnych fakturach. Mają one także różne kształty, w efekcie możliwe jest stworzenie na ścianie różnego rodzaju pionowych lub poziomych wzorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *