Jak poprawnie pomalować parkiet?

parkiet w domu
Każdy dom od czasu do czasu wymaga remontu lub drobnych napraw. Zabierając się do tego zadania, powinno się wyposażyć w narzędzia, którymi wykona się najważniejsze prace oraz materiały do remontu. Bardzo ważne jest też odpowiednie postępowanie – szczególną uwagę należy zwracać na prawidłową kolejność wykonywania prac remontowych. Jak więc w odpowiedni sposób zabrać się za malowanie parkietu?

Jakie narzędzia będą potrzebne podczas malowania i odnawiania parkietu?
Podstawowym sprzętem, jaki wykorzysta się do przygotowania parkietu do malowania, jest urządzenie do cyklinowania podłogi. Dzięki niemu można pozbyć się sporej części lakieru z podłogi oraz wyrównać powierzchnię, tak aby przejść do następnego etapu prac. Następnie powinno się przy pomocy śrubokręta oraz kombinerek i kawałka metalu do podważania niektórych elementów, oderwać od podłogi wszystkie listwy maskujące i przyścienne. Dzięki temu odsłoni się całą powierzchnię parkietu.
Kolejnym etapem przygotowywania parkietu do lakierowania jest oczyszczenie wszystkich rowków i miejsc łączenia się klepek parkietu. Do tego zadania doskonale nadaje się nóż tapeciak. Jego cienkie ostrze świetnie poradzi sobie z wyczyszczeniem zagłębień i łączeń podłogi. W bardziej uporczywych miejscach, w których stary lakier się łuszczy, powinno się zastosować papier ścierny. Po takich zabiegach można jeszcze raz szybko wycyklinować podłogę i ją odkurzyć. Później wystarczy ubytki w podłodze zapełnić szpachlą i odczekać aż wyschnie. Dodatkowo warto podłogę umyć detergentem, aby pozbyć się tłuszczu i zanieczyszczeń, a następnie odczekać aż wyschnie.

Jak dalej wygląda praca przy malowaniu parkietu?

 

Odpowiednio przygotowaną i oczyszczoną podłogę można zacząć malować lakierem. Warto wybrać dobrej jakości lakier, który cechuje się dużą twmalowanie parkietuardością oraz odpornością na zarysowania. Dzięki niemu przez długi czas nasza nowo pomalowana podłoga będzie wyglądała pięknie.

Do malowania parkietu można wybrać dwa narzędzia. Pierwszym z nich jest tradycyjny pędzel do malowania, a drugim wałek przeznaczony do malowania lakierami. Druga opcja jest trochę droższa, jednak daje dużo lepsze efekty oraz przyspiesza pracę. Pewnymi ruchami wałka maluje się podłogę od ściany do drzwi – zawsze taka kolejność. Jeżeli pomaluje się całą podłogę, można wziąć się za malowanie listew maskujących i przyściennych. Tutaj wystarczy pędzel, który świetnie poradzi sobie z drobnymi elementami.

Jak zabezpieczyć pomalowany parkiet przed porysowaniem?

Najważniejsze jest, aby odczekać aż lakier, którym pomalowano podłogę, wyschnie i stwardnieje. Następnie wszystkie meble m.in. krzesła stoły i regały warto zabezpieczyć filcem. Na nóżki nakleja się kawałki filcu, który zabezpieczy podłogę przed porysowaniem. Nie powinno się także chodzić po parkiecie w twardych butach. Jedynie obuwie domowe nie zaszkodzi zbytnio podłodze. Cały sprzęt warto wyczyścić i schować w szafce narzędziowej, a pozostały lakier odłożyć w miejsce, w którym poczeka np. na drobne poprawki lub maskowanie drobnych rys i obić, które mogą się pojawić na podłodze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *