Jakie są idealne warunki do malowania?

Malowanie ścian może całkowicie odmienić wystrój wnętrza. Dostępne na rynku różnorodne kolory i odcienie są niewątpliwą zachętą do samodzielnego malowania pomieszczeń. Jakie są więc idealne warunki do wykonanie tego typu czynności – podpowiadamy.

Jak przygotować się do malowania?

Zanim położy się chociażby niewielką ilość farby, najlepiej jest na spokojnie dokonać analizy tego, jakiego rodzaju farba jest najlepszą opcją, a następnie wymierzyć, ile jej potrzeba. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni dobór rodzaju pędzla do gatunku farby. Liczy się również kupno dodatków w postaci palet, płachty na podłogę i meble, taśmy itp. By więc malowanie ścian było w miarę przyjemnym doświadczeniem, niezwykle dużą rolę odgrywa tutaj rzetelne przygotowanie się do tej czynności.

Czy pogoda ma wpływ na malowanie?

Jest to kwestia, która bardzo często pojawia się w głowach samodzielnych majsterkowiczów -jaka pora roku jest najlepsza do malowania wnętrz? W praktyce bardziej niż pora roku liczą się warunki panujące wewnątrz malowanego pomieszczenia. Uznaje się, że najlepszą temperaturą jest powyżej 18 stopni Celsjusza. Jednak zbyt wysoka temperatura nie jest również korzystna, ponieważ farba schnie za szybko. Może dojść do niekorzystnie wyglądających przebarwień, które ciężko będzie pokryć kolejnymi warstwami. Dlatego temperatura nie powinna przekraczać 25 stopni.

Nie należy zapominać o takim aspekcie, jakim jest wilgotność – jeżeli jego stężenie w pomieszczeniu przekracza 60%, wówczas nie tylko farba nie wyschnie, ale niekorzystanie może wpłynąć na stan pomalowanych ścian.

Jak więc widać nie ma większego znaczenia to, czy jest zima czy lato. Najważniejsze, by wybrać moment, w którym nie padają przeciągłe deszcze, by móc spokojnie przewietrzyć pomieszczenie. Ponadto na opakowaniach farb często zamieszczane są zalecenia odnoszące się do panujących podczas malowania warunków.

Malowanie detali

Meble w pomieszczeniu, a malowanie

Jednym z większych problemów podczas malowania jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia pod tę czynność. Niekiedy trwa to dłużej, aniżeli właściwe malowanie. Warto zatem zastanowić się czy powinno się za każdym razem odsuwać wszystkie meble od ścian.

Jeżeli zależy nam na totalnej metamorfozie pomieszczenia, samo pomalowanie ścian może okazać się niewystarczające. Warto zatem zastanowić się nad nowym układem mebli. Dlatego konieczne jest pomalowanie całych ścian. Jeśli natomiast ma się pewność, że obecny układ pozostanie, można je zostawić. Warto jednak je odpowiednio zabezpieczyć, by nie doszło do ich zachlapania. Ponadto należy szczególną uwagę zwracać na to, jak daleko dojedziemy wałkiem czy pędzlem – pozostawienie niepomalowanego pasa wokół nich na pewno nie będzie estetyczne.

Nie należy zapominać o tym, że meble niezależnie od tego czy będą przestawiane czy nie, nie powinny przeszkadzać podczas malowania. Niestety czynność jaką jest malowanie, często jest stresująca i wymagająca dużego skupienia. Warto zatem ustawić meble w taki sposób, by dawały przestrzeń do swobodnego malowania i nie były podmiotem dodatkowej złości.

Malować szybko czy powoli?

Branie urlopu na przeprowadzenie remontu to chyba jedna z najgorszych możliwych opcji na spędzanie wolnego czasu. Niestety, nie bez przyczyny, często takie sytuacje mają miejsce. Warto jest zapamiętać, że niezależnie od tego czy zamierza się skręcać meble czy malować ściany, często zajmuje to więcej czasu niż przewidujemy początkowo.

Pośpiech nie jest nigdy dobrym doradcą i nawet wcześniejsze teoretycznie rzetelne przygotowanie się do malowania ścian, najczęściej kończy się tym, że coś jest niekompletne, zabrakło farby, posiadamy za mało wałków odpowiedniej wielkości. Warto zatem dać sobie zapas dodatkowego czasu. Gonitwa z nim może skończyć się nieestetycznymi przebarwieniami, nierównym pomalowaniem łączenia kolorów lub niedokładnym pokryciem całości. Nawet jeśli nie wykorzysta się go na malowanie, zawsze można dłużej cieszyć się osiągniętym efektem.

Spokój, opanowanie, ale przede wszystkim bardzo dobre rozplanowanie sobie poszczególnych etapów malowania, to sukces do udanego malowania, niezależnie od malowanej powierzchni czy panującej za oknem pogody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *