Smarthome jako przykład Internetu rzeczy w Twoim domu

telefon smarthome

Internetem rzeczy nazywamy przedmioty, które się ze sobą komunikują. Mówiąc bardziej szczegółowo, są to przedmioty mogące zbierać, przetwarzać i wykorzystywać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Czy w związku z tym nasza prywatność może być zagrożona?

Szacuje się, że w ciągu najbliższych trzech lat ponad 26 miliardów urządzeń codziennego użytku będzie podłączone do Internetu.

 

Inteligentny dom jako przykład Internetu rzeczy

Urządzenia smart home są najlepszym przykładem, aby zaprezentować, czym tak naprawdę jest Internet rzeczy. Urządzenia tego typu mają za zadanie ułatwić codzienne funkcjonowanie i wbrew pozorom, wcale nie są drogie jak mogłoby to się wydawać. Coraz więcej produktów codziennego użytku jest podłączonych do sieci, dzięki czemu możemy nimi zarządzać z poziomu smartfona za pomocą dedykowanej aplikacji. Już dziś będąc w pracy możemy z łatwością ustawić, aby pralka zaczęła prać zanim wrócimy do domu, by od razu móc wywiesić pranie.

Urządzenia można dodawać do sieci stopniowo, dodawać im nowe funkcje, czy dowolnie konfigurować. Oznacza to, że większość czynności, które wymagały od nas większego działania, można wykonać nie wstając z łóżka lub nawet nie będąc w domu.

 

Za pomocą systemu smarthome można sterować całym oświetleniem w domu, nadając każdemu pokojowi inną barwę kolorów. Oświetleniem można sterować zdalnie z każdego miejsca na ziemi co jest przydatne, jeżeli chcemy zmylić potencjalnego złodzieja podczas nieobecności. Internet rzeczy doskonale wykorzystuje  Philips łącząc swoje żarówki HUE  telewizorami z Ambilight. Żarówki HUE komunikując się bezprzewodowo odbiornikiem świecą barwami odpowiadającymi scenerii wyświetlanej na telewizorze tworząc niesamowity klimat w całym pomieszczeniu.

Innym przykładem niech Smarthome, Haussteuerung per Smartphone-Appposłuży monitoring temperatury i wilgoci w domu. Teraz można za pomocą telefonu kontrolować nawet te parametry. Jest to bardzo przydatne, gdy jesteśmy chorzy i jest nam zimno, lub nie możemy wstać ze względu na kontuzję. Rozwiązanie te jest również wykorzystywane podczas nieobecności w domu, aby niepotrzebnie nie tracić energii gdy nikogo nie ma w domu, lub by mieszkanie było nagrzane przed powrotem pracy.

 

 

Co na początek?

Jeżeli masz już mieszkanie lub dom i nie chcesz wydawać majątku na wdrożenie systemu smathome, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powoli dokupować jego elementy. Zobaczmy najciekawsze urządzenia smarthome, które można znaleźć w niewielkich cenach.

  • Inteligentna stacja dokująca (HUB) to niewielki wydatek, a pozwoli na sterowanie oświetleniem za pomocą urządzeń mobilnych. Niektóre urządzenia pozwalają także na sterowanie urządzaniem poprzez przeglądarkę WWW.
  • Elektroniczny ściemniacz umożliwia sterowanie natężeniem dla jednego urządzania, np. lamki nocnej, aby paliła się po powrocie wieczorem do domu. Często dołączany jest także pilot.
  • Zakupując zestaw Clime otrzymujemy komplet czujników wielkości pastylek, dzięki czemu mamy dostęp do takich informacji jak temperatura, wilgotność powietrza jasność i indeks UV, a wszystko to z poziomu telefonu.
  • Google Home to stacja domowa, który niemal przez cały czas nasłuchuje otoczenia w domu oczekując na polecenie głosowe ze strony użytkownika. Urządzenie funkcjonuje w oparciu o Google Now i pozwala za pomocą komend głosowych sterować podłączonymi urządzeniami w domu, np. telewizorem, radiem czy oświetleniem. Wystarczy wydać mu polecenie, aby włączył światło w domu, a ten to od razu uczyni.

 

Internet rzeczy a prywatność

W przypadku Internetu rzeczy i smarthome mogą pojawić się obawy o prywatność. Wszak większość z tych urządzeń znajduje się w domu. Wszystko się opiera na tym jak bardzo tego typu urządzenia są ważne w naszym życiu, i czy korzystamy z nich z rozwagą. Pralka, która jest połączona z WiFi wydaje się śmieszna, ale w zamian za informowanie na telefon o zakończonym praniu wysyłka ona informacje do producenta o częstotliwości prań, używanym programie itd. Aby poznać kulturę prania danego społeczeństwa. Podobnie jak lodówka z dostępem do Internetu, która ma wyświetlać informacje ze świata czy prywatne wiadomości.

Jednak tak naprawdę większość urządzeń smarthome wykorzystuje sieć tylko, aby łączyć się ze sobą. Nie zawsze jest to wifi, często wystarczy technologia bluetooth. Z pewnością urządzenia sterujące oświetleniem czy temperaturą w domu są bardzo wygodne a nawet zwiększają bezpieczeństwo, dlatego może je przydzielić do kategorii Przydatne, w przeciwieństwie do lodówkę z kategorii Śmieszne i niepotrzebne

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *