Smugi i pasy po malowaniu – jak unikać?

Po malowaniu mieszkania często ze zniecierpliwieniem czeka się na efekt końcowy – zazwyczaj nie jest on jednak tak spektakularny. Czasami na ścianach widoczne są smugi i pasy, które nierzadko zaskakują również fachowców. W jaki sposób powstają i czy istnieją skuteczne sposoby na to, aby ich uniknąć?

Jakie są podstawowe błędy podczas malowania?

Nieestetycznie wyglądające smugi i pasy powstają z wielu powodów. Pierwszym z nich jest złe oczyszczenie i przygotowanie ściany do malowania. Jeżeli powierzchnia będzie zapylona, brudna lub zatłuszczona, farba nie będzie się na niej dobrze trzymać. Popełniony błąd w przygotowaniu ściany można zauważyć niemal od razu – farba będzie się bardzo źle rozprowadzać i niemalże od razu zaczną pojawiać się charakterystyczne smugi.

Czasami powstawanie pasów i smug powoduje nanoszenie farby na zbyt wilgotną lub wręcz mokrą powierzchnię. Przygotowane do malowania podłoże musi być całkowicie suche, inaczej w miejscach wilgotnych farba straci swoją przyczepność, a to spowoduje pojawianie się nie tylko smug, ale i pęcherzyków powietrza, które trzeba od razu zeskrobywać.

Jak właściwie nakładać farbę?

Bardzo często przyczyną powstawania smug na ścianie jest niestaranne i nierówne nałożenie farby. Malowanie tak naprawdę nie jest trudne, ale przeważnie robi się to niezbyt dokładnie – dlatego warstwa farby na powierzchni ściany jest niejednolita i można na niej zauważyć ślady pędzla lub wałka. Aby tego uniknąć, nie można przerywać malowania, dopóki farbą nie zostanie pokryta cała ściana (to tzw. zasada mokrego brzegu, którą stosują profesjonalni malarze). Kiedy maluje się ścianę pionowymi pasami, trzeba pilnować, aby zawsze robić to w tym samym kierunku – np. z góry na dół i aby kolejne, nakładane pasy farby na siebie nachodziły.

Kiedy najlepiej jest stosować poprawki?

Kiedy zauważy się pewne niedomalowania lub smugi, najczęściej chce się je poprawiać już na suchej ścianie. To jednak duży błąd – kiedy farba wyschnie, nie jest już gładką powłoką. Decydując się na poprawki na suchej ścianie, niemal na pewno ślady pędzla lub wałka będą jeszcze bardziej widoczne. Dlatego też reagować należy możliwie jak najszybciej, kiedy farba jeszcze całkowicie nie wyschła.

Dlaczego nie warto nadmiernie rozcieńczać farby?

Efekt malowania w dużej mierze zależy również od wyboru farby – jej rodzaju i jakości. Bardzo często niedoświadczone osoby decydują się na rozcieńczenie farby, ale należy pamiętać, aby z tym nie przesadzić. Za bardzo rozcieńczona farba nie pokryje całkowicie powierzchni – jest to szczególnie widoczne przy takich kolorach jak żółć lub czerwień. Tego typu barwy zazwyczaj pokrywają ścianę nieco gorzej. Dlatego marząc o salonie w słonecznym kolorze, najlepiej najpierw nałożyć na ścianę farbę podkładową w odcieniu zbliżonym do tego, który chce się uzyskać.

Jak poradzić sobie z niewłaściwymi warunkami atmosferycznymi?

Przyczyną powstawania plam i smug są też nieodpowiednie warunki atmosferyczne, w których maluje się ściany – mowa o suchym powietrzu i wysokiej temperaturze. Zazwyczaj jednak wakacje to jedyny czas, kiedy można pozwolić sobie na remont – jak poradzić sobie ze zbyt wysoką temperaturą? Bardzo pomocny może okazać się specjalny preparat wydłużający proces schnięcia farby. Dzięki niemu zyska się znacznie więcej czasu na poprawienie ewentualnych plam, smug i nierówności, które powstały w czasie malowania – farba będzie nadal wilgotna, dlatego ślady pędzla nie będą widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *