Tanie i drogie farby, czy warto zapałcić więcej?

Malowanie to jeden z najważniejszych etapów remontu. Nowy kolor ścian potrafi zmienić wygląd wnętrza niemal nie do poznania. Wybór farb na rynku jest spory, różnią się one między sobą niejednokrotnie cenami. Czy warto inwestować w farby droższe? Czy tanie farby dobrze spełniają swoją rolę? Czym się kierować podejmując decyzję?

Jak wybrać dobrą farbę do malowania?

Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Na opakowaniu farby można zazwyczaj przeczytać tylko jej zaletach i nic w tym dziwnego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z malarzem lub sprzedawcą sklepu internetowego Profesjonalnefarby.pl, który na farbach się naprawdę zna. Dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek i dodatkowych kosztów.farby do malowania

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wybór farby ze średniej półki cenowej. Produkty bardzo tanie mają na ogół bardzo niską jakość, a te drogie są często dedykowane do obiektów użyteczności publicznej np. hotelowych pokoi czy ogólnodostępnych łazienek.

Cechy dobrej farby do ściany

Dobrze jest się na początku zastanowić, jak często mieszkanie jest malowane. Wybrana farba musi bowiem zachować estetykę przez wiele lat. Warto więc zainwestować nieco więcej w produkt dobrej jakości.

Dobra farba do ścian przede wszystkim powinna dobrze kryć. Żadna farba nie kryje jednak idealne już po pierwszy malowaniu, zwykle trzeba nałożyć dwie warstwy. Drugą kluczową cechą jest trwałość. Trwała farba nawet po upływie kilku lat prezentuje się bez zarzutu, a więc nie zmienia swojego koloru pod wpływem powietrza czy temperatury. To szczególnie ważne w kuchni, gdzie o odbarwienia nietrudno. Poza tym od jakiegoś czasu dużym zainteresowaniem cieszą się farby zmywalne. To świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy w domu są małe dzieci czy zwierzaki.zielona farba

Ostatnią istotną cechą jest hipoalergiczność, chociaż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że farba może uczulać. Najpopularniejsze objawy to swędzenie skóry, łzawienie oczu oraz uporczywy katar. Farby odpowiednie dla osób ze skłonnością do alergii mają na opakowaniu oznaczenie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Warto przy tym pamiętać, że pod względem jakości takie farby w niczym nie ustępują innym.

Farba – tania czy droga?

Na pewno nie ma sensu przesadzać i kupować od razu najdroższej farby w całym sklepie. Nie można jednocześnie popadać w skrajność i oszczędzać na materiale, którym ma posłużyć przez wiele długich lat. Na ogół tanie farby mają sporo wad. Są przede wszystkim nietrwale, nieścieralne, a poza tym uczulają i szybko się odbarwiają. Kolor jest najczęściej mało nasycony pigmentem. Kiepsko zachowują się także już w czasie samego malowania, bo mają klejącą i ciągnącą się strukturę.

Niekiedy okazuje się też, że droga farba jest o wiele bardziej wydajna. Czasami jedną puszką można pomalować cały pokój. Tymczasem w przypadku tanich produktów o wydajności nie ma mowy i trzeba zakupić więcej puszek, co podnosi koszt remontu. Więcej o dobrej jakości farbach można przeczytać na Profesjonalnefarby.pl

W efekcie końcowym różnica kosztów nie jest już tak bardzo wyraźna. Oprócz tego tanie farby szybciej blakną, a więc ściana wymaga szybszego odnowienia.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *