Trawa w ogrodzie. Jak o nią dbać, by wyglądała pięknie?

Czymże byłby ogród bez zielonego trawnika? I chociaż nie każdy się na trawę wokół domu decyduje, tak nikt nie zaprzeczy, że zadbana zieleń dodaje uroku. Pielęgnacja trawy wymaga jednak nakładu czasu i pracy, aby wyglądała olśniewająco i wzbudzała zachwyt wśród sąsiadów.

 

Zalety trawy wokół domu

Trawa dodaje waloru estetycznego domostwu. Koloruje szarą rzeczywistość bajkowa zielenią. Doskonale komponuje się z roślinnością i drewnianymi elementami ogrodu. Ale nie tylko. Trawa eliminuje kurz na podwórku, zmniejsza hałasem a nawet jest nieoceniona latem, gdy jest odpowiedzialna za zmniejszenie temperatury. Po trawie bezpiecznie mogą biegać dzieci, a dorośli cieszyć cię chodzeniem boso.

Jak zasiać trawę? Zacznij of gleby

Do dobrej jakości trawy najpierw należy przygotować odpowiednio glebę. Ważne jest, aby ją przekopać na co najmniej 24 centymetrów, usuwając jednocześnie wszystkie chwasty, kamienie i śmieci. Przydatna okaże się szpadla, ale równie dobra będzie glebogryzarka.

Przygotowane w ten sposób podłoże powinno zostać wzbogacone o niezbędne składniki odżywcze.

Zanim to jednak zrobisz, w sklepie dostępne są kwasomierze, niezbędna do sprawdzenia kwasowości gleb.

Dostępne są dwa rodzaje nawozów:

  • Nawóz wapniowy,
  • Nawóz zakwaszający.

Gleba na trawnik powinna mieć odczyn pH na poziomie 5.5. do 6.5. Nawóz wapniowy stosuje się, gdy odczyn ten jest niższy, a zakwaszający, gdy pH jest wyższe niż 7.

Po nawożeniu trzeba odczekać 2 tygodnie.

 

Czas na trawę

Wbrew pozorom, dobór gatunku trawy zależy od jego przeznaczenia. Trawa może być jedynie dekoracyjna, lub do ciągłego użytkowania. W większości przypadków najczęściej wybierany jest ten drugi rodzaj trawy.

Trawę powinno siać się w okresie wiosenno-letnim. Nie jest już wtedy tak wilgotno, a jednocześnie jest przed upałami. Jeżeli będzie wiać, istnieje ryzyko rozsiewu nasion, dlatego lepiej przeczekać.Dom  z trawnikiem

Przy sianiu trawy postępuj wg. Instrukcji na opakowaniu. Uważaj tez, by nasiona nie były zbyt blisko siebie, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia biologicznego (grzyba). Nasiona powinny zostać przykryte cienką na ok 1 cm warstwa ziemi.

Jak utrzymać piękną trawę?

Trawnik zaleca się podlewać rano lub wieczorem, gdy nie ma jeszcze promieni słonecznych., który przyczynią się do wyparowania wody. Trawne można podlewać codziennie, gdyż powinna być stale wilgotna.

Podobnie jak nawadnianie, tak koszenie powinno być przeprowadzane tylko rano lub wieczorem, gdy tylko jego długość osiągnie ok 7 centymetrów. Rawa nie powinna być krótsza nić 4 centymetry.  Po koszeniu trawnik należy potraktować nawozem azotowym usunąć skoszoną trawę.

Aby trawa wyglądała pięknie jak na filmach rodem z USA warto traktować je zabiegiem tzw. Wałowania. Wałowanie do dociskanie korzeni trawy przy użyciu walca. Wałowania powinno dokonać się na dwa dni przed pierwszym koszeniem i zaraz po.
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *