Jak usunąć bejcę z drewna ?

Bejca to preparat, który zmienia kolor drewna, a stosuje się go podczas konserwacji drewnianych mebli. Dobrze oczyszczone i naprawione meble odzyskują dawny blask, a ochronna warstwa preparatu nadaje im nowe życie. Bejce występują w kilku rodzajach i wielu kolorach. Jeśli mamy
w domu stare, drewniane meble, najpewniej przed lakierowaniem pokryto je bejcą. Czy można zmienić kolor takich przedmiotów? Jak usunąć bejcę?

Czym jest bejca do drewna?

Bejca to wodny roztwór barwników i substancji ochronnych, który stosuje się na produkty drewniane. Preparat w 90% składa się z wody, więc dobrze wnika w głębsze warstwy drewna. Dzięki temu podkreśla urodę drewna, choćby piękne usłojenia. Poza bejcą wodną, w sklepach znajdziemy także bejce rozpuszczalnikowe lub olejne. Mają one inny skład i właściwości chemiczne, ale podobne właściwości estetyczne.

Czy da się zmienić kolor drewna? Jak usunąć bejcę?

Starą bejcę, jaki i lakier czy politurę można usunąć, ale trzeba się zaopatrzyć w specjalne żele do czyszczenia starych powłok. Bez nich ciężko byłoby oczyścić zawile rzeźbione elementy i dekoracje czy toczone nogi. Gotowego zmywacza (jest ich na ryku dość duży wybór) możemy używać do czyszczenia mebli z litego drewna, jak i tych okleinowanych. Jeśli mebel jest fornirowany, a sama okleina nie jest zniszczona i dobrze się trzyma (nie ma pęknięć, dużych ubytków i odprysków), sięgnijmy po preparat do usuwania bejcy. Nowoczesne zmywacze mają postać żelu, który po nałożeniu zatrzymuje się na powierzchni i penetruje tylko powłokę. Specjalna receptura sprawia, że preparat czyszczący nie namacza drewna i nie wnika w jego głąb, dzięki czemu jest bezpieczny
w użyciu. W specjalistycznych sklepach znajdziemy również bardzo mocne zmywacze, które mają bardzo dużą siłę żrąca i nie powinny być stosowane na delikatnych powierzchniach. Jeśli sami chcemy odnowić mebel, nie sięgajmy po tak mocny i żrący zmywacz, gdyż może to zaszkodzić naszemu zdrowiu.

malowanie drewna

Jak usuwać bejcę?

Poza produktem czyszczącym potrzebne będą: wełna stalowa (nr 1 lub 0); szpachelka, płaska łopatka, skrobak lub inny ściągacz oraz spirytus, denaturat lub aceton, które będą potrzebne do odtłuszczenia zmywanej powierzchni. Przyda się także drobny papier ścierny. Pracę rozpoczynamy od nałożenia zmywacza do bejcy na oczyszczaną powierzchnię. Preparat nakładamy pędzlem. Po kilku minutach usuwamy żel z rozpuszczonym brudem za pomocą szpachelki lub grubej wełny stalowej. Kiedy drewno wyschnie, ponownie czyścimy je drobną wełna stalową i przecieramy preparatem z alkoholem.

W wielu domach wciąż stoją stare, drewniane meble. Doceńmy ich jakość i klasyczną urodę. Kupmy potrzebne narzędzia oraz preparat do usuwania bejcy i samodzielnie odrestaurujmy stół, krzesła lub stolik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *