Jak wizualnie zwiększyć salon?

Kolor farb we wnętrzu jest ważnym elementem jego aranżacji, więc powinien współgrać z całym wystrojem. Jeśli salon jest mały, a chcemy uzyskać wrażenie przestrzeni, musimy z rozmysłem wybrać kolory ścian, a także rodzaj mebli i dodatków. Co zrobić, by salon wydawał się większy?

Bogactwo palety kolorów. Co wybrać?

Kolor ścian nadaje wnętrzu charakteru, więc jego wybór musimy dobrze przemyśleć. Odpowiednio dobrane barwy potrafią wpłynąć na zmianę proporcji pomieszczenia, jasny kolor optycznie powiększa pomieszczenie, a ciemny ją zmniejsza. Jeśli pokój jest ciemny i mały, z palety kolorów wybierzmy barwy jasne i rozświetlające, na przykład jasną żółć, która rozświetla wnętrze. W powiększaniu wnętrza biel nie ma sobie równych, więc wybierzmy farby w tym kolorze. Wiele osób boi się bieli na ścianach, nie chcą uzyskać wrażania zbytniej sterylności. Są to zbędne obawy, gdyż do neutralnego koloru łatwo dobierzemy dodatki, a fantazyjny wygląd ścian zapewnią obrazy czy grafiki w nasyconych kolorach. Wrażenie przestrzeni dają również szlachetne szarości i srebrzystości, chłodne i rozbielone pastele, na przykład odcień przypudrowanego beżu. W specjalistycznych sklepach znajdziemy farby we wszystkich kolorach. Zastanówmy się, co nam się podoba i jak te ulubione elementy wpleść w salon, by nie przytłaczały. Dobrym pomysłem są także białe drzwi, framugi i listwy. Jeśli podobają nam się tapety, wybierzmy te w jasnej tonacji, z subtelnymi wzorami.

Nie tylko kolory. Jak wybrać meble, by salon wydawał się większy?

Jeśli pokój jest mały, nie zapomnijmy, że ściany to wielkie płaszczyzny, na których możemy wiele zmieścić. Taką dużą powierzchnię możemy przeznaczyć na fototapetę dającą wrażenie głębi. Ilość dostępnych na rynku wzorów czy motywów stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne, ale trzeba pamiętać, że korzystnie wyglądają te w jasnych kolorach. Na ścianach możemy powiesić płytkie, odkryte półki, w takim samych barwach jak wybrane na ściany farby. Ciekawym urozmaiceniem będzie kilka zamkniętych szafek. Im wyżej je zamontujemy, tym lżej będą wyglądać. Koniecznie zadbajmy o ład na półkach, bo bałagan jest wrogiem przestronności.

Wybraliśmy farby i meble. Jak podzielić salon na strefy?

Mały pokój dzienny również możemy podzielić na aneksy. Rzecz jasna, lepiej nie wybierać ciężkich mebli. Doskonale sprawdzi się lekki, ażurowy regał w jasnych kolorach, który nie zaciemnia żadnej z wydzielonych części. Nie przeładujmy półek bibelotami, bo mebel nie spełni swojego zadania. Cięższe wizualnie rzeczy postawmy na dolnych półkach, na górnych te lżejsze. Idealne do małego salonu, który pomalowano farbami w jasnych barwach, są meble wykonane z plastiku, szkła czy metalu, które, dzięki ażurowej strukturze, wydają się niezwykle lekkie. Zrobione z nich sprzęty mają na ogół nowoczesny charakter, ale można je połączyć z tradycyjnymi meblami. Zrezygnujmy z ciężkich zasłon na rzecz tiulu czy szyfonu, które potęgują wrażenie lekkości.

Mały salon może wydać się bardzo duży, jeśli na ściany wybierzemy farby w jasnych kolorach i zrezygnujmy z ciężkich mebli. Wszystko dobrze zaplanujmy, a pozytywny efekt nas zaskoczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *