Jak zamontować klimatyzację w piwnicy?

Zamontowanie klimatyzacji w piwnicy sprawi, że urządzenie to będziemy mogli wykorzystać zarówno do chłodzenia, jak też ogrzewania pomieszczenia. Choć jej montaż wydaje się prosty, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Inaczej ten uzupełniający dla podstawowego źródła ogrzewania element nie będzie dobrze spełniał swojej roli.

Od czego zacząć montaż klimatyzacji w piwnicy?

Montaż klimatyzatora w tym specyficznym pomieszczeniu należy rozpocząć od znalezienia sprzętu o odpowiednich parametrach. Nasze urządzenie musi dobrze sprawdzać się nie tylko podczas upałów, ale również w czasie mrozu. Dlatego też największą uwagę należałoby zwrócić na minimalną temperaturę otoczenia, przy której klimatyzacja może pracować.

Zazwyczaj jest to ok. – 15 st. C. Niemniej tańsze sprzęty tego typu zwykle działają do temperatury -10 st. C. Oczywiście nasza decyzja może być uzależniona od wielu czynników, takich jak określony budżet, dostępność klimatyzatorów czy zamieszkiwany region. Jednak jeśli możemy sobie na to pozwolić, lepiej wybrać droższy model z lepszymi parametrami, gdyż z pewnością będzie bardziej funkcjonalny.

Ponieważ w piwnicy często wytwarza się charakterystyczny, dość nieprzyjemny zapach, wybrany klimatyzator powinien dodatkowo być wyposażony w jonizator plazmowy. Dzięki niemu pozbędziemy się z pomieszczenia nie tylko przykrego zapachu, ale i wszelkich krążących w powietrzu zanieczyszczeń.

Jak należy zamontować klimatyzację w piwnicy?

Podczas montażu należy pamiętać o odpowiedniej odległości pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną jednostką urządzenia. Im bardziej będą one od siebie oddalone, tym większe będą koszty montażu. Istotna jest też różnica wysokości – agregat zewnętrzny nie powinien być umieszczany tuż przy gruncie. Jeśli zamontujemy go powyżej poziomu gruntu, wówczas skroplona para wodna z powietrza będzie mogła spływać grawitacyjnie. To pozwoli nam też sporo zaoszczędzić, ponieważ nie będziemy musieli kupować pompki skroplin. W wielu sytuacjach to uzupełniający składnik klimatyzatora, który w bezpieczny sposób może przepompować skropliny nawet na dużą wysokość.

Odległość zewnętrznej jednostki klimatyzatora od ziemi musi być dobrze przemyślana. Wiele osób zapomina o uwzględnieniu tzw. rezerwy na opady śniegu. Jeśli więc umieścimy agregat zbyt nisko, w zimie może on zostać zasypany białym puchem, w efekcie czego nie będzie mógł działać. Zima potrafi zaskakiwać – nawet w cieplejszych regionach Polski zdarzają się obfite opady śniegu, o czym zawsze powinno się pamiętać.

Zalety klimatyzacji w piwnicy

Większość piwnic ma słabą izolację przed wilgocią (lub nie posiada jej wcale). W takim przypadku przebywanie w nich przez dłuższy czas jest praktycznie niemożliwe, gdyż oddychanie bardzo wilgotnym powietrzem sprawia wiele trudności, poza tym na ścianach może pojawić się pleśń. Zamontowanie klimatyzacji może okazać się doskonałym sposobem na rozwiązanie tego problemu. Takie urządzenie jest w stanie utrzymać niski poziom wilgotności, a to poprawi komfort oddychania i przebywania w piwnicy.

Co więcej, jeżeli zamontujemy sprzęt ze wspomnianym już jonizatorem plazmowym, zredukujemy do minimum ryzyko pojawienia się pleśni, która może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *