Jak zaprojektować wentylację na basenie?

Prawidłowe zaprojektowanie wentylacji hali basenowej jest bardzo istotne, ale nie należy ono do łatwych zadań. Projekt takiej wentylacji wymaga dokładnej uprzedniej analizy architektonicznej obiektu oraz funkcji, które ma on spełniać. Ważną częścią budowy basenu jest wybór odpowiednich wentylatorów przemysłowych. Zapewnią one komfort osobom korzystającym z obiektu.

Podstawowe funkcje wentylatorów przemysłowych

Dzięki wentylacji, którą montuje się na krytych basenach, możliwe jest zapewnienie oraz utrzymanie odpowiednich parametrów powietrza w danym obiekcie. Do tych parametrów zaliczamy przede wszystkim: temperaturę, wilgotność, czystość oraz prędkość powietrza. Głównym zadaniem wentylatorów, w tym także wentylatorów przemysłowych, jest skuteczne odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza z wewnętrznej części budynku, w której może znajdować się pleśń, para wodna oraz zarodniki grzybów. Jeżeli wentylacja zostanie zaprojektowana oraz zamontowana w prawidłowy sposób, to z pewnością nie będziemy musieli się martwić o odpowiednią jakość powietrza.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania wentylacji na basenie?

Podczas projektowania wentylacji basenowej powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy bardzo istotne elementy, którymi są: parowanie wody, nadmiar wilgoci oraz dystrybucja powietrza. Problem związany z parowaniem wody jest sporym wyzwaniem dla projektantów wentylacji basenowej. Woda paruje ze wszystkich obiektów, a więc z basenów, jacuzzi, podłogi czy powierzchni ludzkiego ciała. Drugim zagadnieniem, z którym muszą zmierzyć się wentylatory przemysłowe na basenie jest pozbycie się nadmiaru wilgoci. Wpływa ona niekorzystnie na komfort osób przebywających w obiekcie, ale ma również negatywny wpływ na konstrukcję budynku. Skraplanie się pary wodnej może przyczynić się do powstawania grzybów na ścianach oraz korozji. Wentylacja powinna skupić się również na odpowiednim rozprowadzeniu powietrza po przestrzeni hali basenowej. Tylko biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki mamy szansę na zaprojektowanie dobrej wentylacji na krytym basenie.

Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wybór rozwiązań dedykowanych wentylacji basenowej. Systemy wentylacji i klimatyzacji są coraz bardziej rozbudowane i zaawansowane technologicznie. Prawidłowo zamontowana instalacja zapobiegnie wszystkim późniejszym ewentualnym niedociągnięciom. Przy projektach obiektów basenów bardzo często uwzględnia się montaż wentylatorów przemysłowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *