Zimne czy ciepłe oświetlenie LED. Jak wybrać?

Zwykłe żarówki wolframowe odchodzą już w niepamięć, a producenci szukają lepszych i bardziej energooszczędnych sposobów na oświetlenie mieszkania. Coraz większą popularnością cieszą się lampy LED, które coraz powszechniej są stosowane w domach. Możemy wybrać lampy o rożnej barwie światła. Które kupić?

O chodzi z temperaturą barwowa lamp LED?

Temperatura barwowa LED informuje nas o tym, jaki kolor ma światło emitowane przez określone jego źródło. Podawana jest w Kelwinach (K). Im ten wskaźnik jest wyższy, tym kolor światła będzie bardziej zimny, podążający w kierunku niebieskiego. Wartości niższe charakterystyczne są natomiast dla żarówek, lamp LED oraz opraw o ciepłej temperaturze barwowej w bardziej żółtym kolorze. Najczęściej stosowanym podziałem dla temperatury barwowej, jest wyróżnienie barwy chłodnej (zimnej), neutralnej oraz ciepłej emitowanej przez dany rodzaj źródła światła. Wybierając oświetlenie na etykiecie bądź opakowaniu lampy LED znajdziemy informację podaną w Kelwinach.

Jak odróżnić temperaturę barwową lamp LED?

Lampy LED o temperaturze powyżej 4800-5000 K mają barwę światła zimną, zaś lampy bądź żarówki emitujące światło poniżej 2700-3000 K należą do grupy oświetlenia o barwie ciepłej. Przedział 3500K-4000K to światło w pewnym sensie najbardziej neutralne, polecane wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie określić swoich preferencji barwowych.

Jakie znaczenie ma barwa lamp LED?

To, jakie światło wybierzemy ma duże znaczenie. Od niego bowiem może zależeć nasz nastrój, nastawienie do życia, chęć do pracy bądź jakość odpoczynku. Ma to także wpływ na to, jak wyglądają różne przedmioty, czy nawet ludzie w świetle sztucznym. Jeżeli w pomieszczeniu chcemy wprowadzić nastrój relaksu, spokoju i rozluźnienia, wybierzmy lampy LED emitujące światło ciepłe. Barwa ta wzmaga potrzebę kontaktu, poczucie bliskości, spokoju, bezpieczeństwa, zaś skórze nadaje atrakcyjny, miły wygląd. Ciepły odcień oświetlenia uwydatnia kolory ciepłych w pomieszczeniu oraz stłumi te chłodniejsze. Barwa chłodna zaś uwypukla kolory chłodne w pomieszczeniu, tłumiąc zaś te bardziej ciepłe. Barwy chłodne, zimne polecane są zwłaszcza w miejscach służących do pracy, wszędzie tam, gdzie musimy się skoncentrować, skupić uwagę, pobudzić do działania.

Jak dobrać barwę światła lamp LED do pomieszczenia?

Barwy ciepłe zdecydowanie bardziej sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie spędzamy więcej czasu, chcemy odpocząć i zrelaksować się, czyli w sypialni i w salonie. Barwy chłodniejsze są idealne do łazienki, gabinetu bądź oświetlenia miejsca do majsterkowania w garażu. Ponadto, pasują do pomieszczeń nowoczesnych, modernistycznych.

Kupując lampy LED, pamiętajmy, że mogą dawać światło ciepłe lub zimne. Do pomieszczeń typu salon czy sypialnia najlepiej wybierać diody LED o niższej temperaturze barwowej, czyli ciepłym i przyjemnym świetle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *